AZ
20 lat Adventure Zone
Przemo dnia 20.03.2021 21:41
Strona Adventure Zone w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wiemy, że w ostatnich latach nasza aktywność jest ograniczona do minimum i trudno nazwać nas prosperującym portalem. Nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tej kwestii. Warto jednak wznieść wraz z nami kieliszek szampana i przypomnieć sobie stare lata kiedy w pocie czoła, z pełnym entuzjazmem dostarczaliśmy Wam najświeższy content związany z gatunkiem przygodówek. Tęsknimy za tym!

Rynek gier przygodowych zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Klasyczne point and clicki tworzone przez stosunkowo duże i znane studia zmieniły target. Daedalic Entertainment czy King Art skupiły się na produkcji i wydawaniu innych gatunków. Rynek niemiecki nie jest już taką potęgą jak w latach 2007-2015, a Kickstarter status dojnej krowy utracił już dawno temu. Obecnie 90% tytułów stanowi różnorakie hybrydy i wariacje, które z klasycznymi przygodówkami niewiele mają wspólnego.

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja. Przygodówki przeważnie miały ciężko i zawsze odradzały się jak feniks z popiołów. Pomimo niekorzystnych warunków, co roku na rynku pojawia się kilka solidnych klasyków projektowanych przede wszystkim przez małe niezależne studia lub pojedyncze osoby. W Polsce próżno szukać oficjalnych premier, jednak wiele gier zamieszczanych na Steamie dostaje także polskie napisy. W 2020 roku odbyły się premiery nowego Larry’ego, Roki, Zniw Adventure, Beyond a Steel Sky czy Willy Morgan and the Curse of Bone Town (a to tylko część wartych uwagi tytułów). Dosyć optymistycznie można spoglądać także w przyszłość – przed nami premiery Syberii: The World Before, Saint Kotar: The Yellow Mask, Schizm 3, Rosewater, Firmament, The Wolf Among Us 2, Sherlock Holmes: Chapter One, Life is Strange: True Colors oraz wiele, wiele innych.

Pozostaje nam zachęcić do monitorowania tematu i przede wszystkim wspierania naszego ukochanego gatunku gier. A nie ma lepszego wsparcia oraz okazania zainteresowania niż sięganie po nowości i dyskutowanie. Stay and love adventure!


   

Komentarze


1062 #1 SilverMoon666
dnia 25.04.2021 23:06
Wow... dołączyłam do Was w 2008 roku. Zaglądam do Was od czasu do czasu. Dzięki grze FIlary Ziemi, którą ukończyłam przed chwilą wróciła nadzieja na przeżycie jeszcze raz jakiegoś dobrego point and clicka. Mam niesamowity sentyment do waszej strony
i masę dobrych wspomnień. Wielka szkoda, że tak już mało gier tego typu. Dziwnie tu być i coś pisać tyle lat minęło...jakby wszystko stanęło w czasie :) Kiedyś wielka pasjonatka tych gier, a po latach zostały tylko wspomnienia i to właśnie przez brak nowych tytułów, które by mnie zainteresowały. FIlary Ziemi chyba podnosły mnie na nogi Grin Pozdrawiam serdecznie trzymajcie się.
1418 #2 Vicek
dnia 09.05.2021 21:07
Kiedyś mieliśmy cztery w miarę aktywne serwisy o przygodówkach, w zasadzie co miesiąc jakąś ciekawą grę w pudełku z polskimi napisami (a czasem i dubbingiem) i przede wszystkim społeczność fanów, którzy dzielili się ze sobą pasją i dyskutowali na okołoprzygodówkowe tematy. Czasem zastanawiam się nad tym, gdzie się ta społeczność podziała.

Obecnie pozostałe przy życiu serwisy świecą pustkami, każda pojedyncza dyskusja jest wydarzeniem godnym odnotowania, a większość niegdyś aktywnych użytkowników od dawna się nie udziela. Ciekawe, czy pamiętają jeszcze o grach przygodowych. Brakuje mi tych czasów, kiedy miałem z kim podyskutować o swoich ulubionych grach.

Od prawie jedenastu lat prowadzę przygodówkowy kanał na YouTube, ale i tam zauważam coraz większy marazm. Wygląda na to, że w ciągu ostatnich lat społeczność fanów gatunku stopniowo się wykruszała, a nowych graczy, którzy doceniliby stare, dobre point&clicki, w zasadzie w ogóle nie ma.

Lubię czasem zagrać w symulatory chodzenia, nowe filmy interaktywne czy survival horrory z zagadkami, ale to jednak to inny rodzaj rozrywki niż w przypadku klasycznych przygodówek.
Brakuje mi starego rynku, wydań pudełkowych i przede wszystkim naszej wielkiej społeczności, może i rozproszonej po różnych serwisach, ale prężnej i aktywnej.
1020 #3 Jeziu5
dnia 09.05.2021 22:23
Strasznie miło było mi przeczytać wasze wpisy Vicku i SilverMoon666! Cieszę się, że wciąż co jakiś czas tu zaglądacie i wy także macie sentyment do AZetki :) Także i ja zostawiałem na tej stronie wiele dobrych wspomnień.

Niestety czasy się mocno zmieniły od tamtego okresu. Sam ostatnio zastanawiałem się co może być potencjalną przyczyną takich zmian. Podejrzewam, że niestety coraz więcej serwisów podobnych do AZetki przenosi się do social mediów, a strony starego typu powoli zanikają.

Inna ma się rzecz, że całkowicie zmienił się system dystrybucji gier. Ja sam przyznam się szczerze nie pamiętam kiedy ostatnio kupiłem grę w wersji pudełkowej. A i też chyba zmienił się target osób lubiących gry pełne zagadek i łamigłówek. Jednak wygrywają tytuły krótsze i łatwiejsze.

Ale przyznam, że wielką przyjemnością było znowu napisać coś na AZetce :)
1418 #4 Vicek
dnia 11.05.2021 21:19
Miło znów Cię tu widzieć, Jeziu :) Pamiętam, jak umawialiśmy się na mieście na przekazanie jakiejś gry. Oczywiście jako wieczny nieogar pojawiłem się nie w tym miejscu, co trzeba. Następnego dnia też zresztą było blisko wtopy z mojej strony :)

Co do samej AZ-tki, to ja nie byłem tu aż tak bardzo aktywnym użytkownikiem, ponieważ wywodziłem się z forum Przygodowki.pl, a później wraz z większością ówczesnej redakcji przeszedłem na Przygodomanię. Niemniej zawsze ceniłem Waszą działalność i od czasu do czasu zabierałem głos bądź brałem udział w konkursach. Szczególnie miło wspominam ten z wierszami, gdzie mój utwór "Dracula freestyle aka Krwawy hrabia w akcji" zdobył jedną z nagród :)

Szkoda, że zostały jedynie wspomnienia i że nie sprawdziły się słowa z podsumowania 30 najlepszych gier przygodowych ostatniej dekady wg. Adventure Zone (2001-2010), mianowicie: "Patrzymy w przyszłość z optymizmem i za dziesięć lat (jeżeli przetrwamy koniec świata w 2012, bo nic innego nie jest w stanie zagrozić naszemu istnieniu :) ) ponownie sporządzimy podobne zestawienie." No ale co zrobić, taka już kolej rzeczy.

AZ-tka już pewnie nie wstanie, a i Przygodomania chyba powoli gaśnie, bo aktywnych użytkowników ubywa i zdarzają się okresy kilku dni bez postów, co kiedyś było nie do pomyślenia.
Szkoda, bo zawsze lubiłem czytać wypowiedzi innych fanów przygodówek, toczyć ciekawe dyskusje o swoich ulubionych grach i wracać ze sklepu z kolejnymi pudełkami :)
1195 #5 czakalaka
dnia 15.08.2021 20:19
Szmat czasu minął, ale AZ nie zapomnę nigdy. Trochę tu powygrywałem gier w konkursach, przeglądałem encyklopedię w poszukiwaniu przygodówek do zagrania. Mimo że przez ostatnie lata raczej już nie grałem w gry komputerowe, tak w tym roku zagrałem w końcu w Syberię 3 na którą czekałem tak długo z utęsknieniem. Przypomniałem sobie o waszej stronie, o konkurencyjnej przygodomani, i poczułem że dalej te gry wzbudzają we mnie emocje i przypominają o dzieciństwie, i niesamowitych godzinach, dniach, miesiącach i latach gdy zagrywałem się w przeróżne tytuły point-click i nie tylko.

Największym szokiem wciąż dla mnie jest zanik napędów i zanik pudełkowych wersji gier z płytami. Nie wiem kiedy to się stało, czuję się coraz starszy i coraz trudniej utrzymać mi obecne tempo rozwoju technologii, gdzie za dzieciaka miałem wszystko w małym palcu.

Pozdrawiam całe AZ, byliście ważną częścią mojego przygodówkowego życia.
11379 #6 Wilk99
dnia 26.11.2021 09:54
Przeminęło jak z bicza strzelił! Życzę kolejnych 20-tu :)
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?