Ace Ventura - recenzja

Dodane przez korowiow dnia 09.04.2006 21:15

Z tego, co wiem, filmy z Ace Venturą wzbudzały skrajne odczucia - od uwielbienia do wręcz nienawiści. Przyznam, że nie należę do fan-klubu Jimma Carreya (poza jego genialną rolą w Truman Show), ale w żadnej mierze nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie podczas oglądania wygłupów psiego detektywa. Jakkolwiek by na to nie patrzeć film (nakręcono dwie części) okazał się sukcesem, a jako że kasa robi kasę postanowiono wydać i przygodówkę pod tym samym tytułem. Jej wypuszczeniem na światło dzienne (i ciemności nocne:)) zajęła się firma 7th Level, którą część z graczy pamięta z wesołych, kreskówkowych minigierek (np. Captain America, Beasts).

Naszym celem w grze jest wykonywanie kolejnych zadań, ratowanie egzotycznych zwierzątek z opresji, robienie w bambuko złych facetów, podrywanie gorących panienek i kultowe gadanie tyłkiem. Wszystko to odbywać się będzie w niesamowitych lokacjach, zwiedzimy wzdłuż i wszerz posępne bawarskie zamczysko, laboratorium szalonego naukowca, pokład łodzi podwodnej a nawet Grenlandię. Nasz bohater będzie unikał płomieni, jeździł na śnieżnym skuterze, skakał po wielorybach, wykorzystywał swoje umiejętności karate w walce z blond-pięknościami, skorzysta też z najnowocześniejszych zdobyczy techniki - laptopów, super zegarków a la James Bond i działek laserowych. Wszystko po to, żeby zapewnić Wam doskonałą zabawę.

Jak widzicie, atrakcji tu od groma (a i tak wymieniłem tylko część z nich). Wszystkie przygody Ace'a graficznie stoją na wysokim poziomie (choć gra nie jest już nowa), wykonane są w konwencji filmu animowanego. Cukierkowa grafika może nie każdemu się podoba, ale w grze tego typu nie wyobraziłbym sobie innej. Lokacje i postaci są rysowane z jajem, wystarczy spojrzeć na na postać Ventury i sposób w jaki chodzi i stoi, a twarz sama rozszerzy się w uśmiechu. Niejakie zastrzeżenia można mieć do animacji (trochę mało klatek) ale gra zajmuje tylko jedną płytkę. Oprawa dźwiękowa także jest niezła - zwariowana muzyka i odgłosy pasują jak ulał do gry, która została całkowicie spolszczona (pamiętam, że wtedy była to jeszcze rzadkość) przez nieśmiertelny CD-Projekt w znakomity sposób - Od A do Z. Brawa należą się aktorom za dubbing - gość wcielający się w rolę Ace'a naprawdę się wczuwa! (możliwe, że po skończeniu nagrań skończył w białym pokoju bez klamek:)). Humor w grze jest wszechobecny i wszechmocny - jednakże nie ma róży bez kolców - często przy "śmiesznych" scenach chciało mi się co najwyżej płakać - zbyt dużo tu naciąganych gagów i dialogów. Poza tym nie jest to gra dla wszystkich - ci, którzy przedkładają angielski humor nad amerykański, mogą się srodze zawieść.

W Ace Venturze nie zabraknie zagadek logicznych - i tu kolejna wada: z niektórymi z nich poradziłby sobie przedszkolak, inne stanowiłyby nie lada wyzwanie dla członka Mensy, jeszcze inne zaś są w ogóle bez sensu (np. równie słynna co głupia i denerwująca zagadka z układaniem totemu (na szczęście na oryginalnym pudełku z grą jest jej rozwiązanie:))). Ta nierówność potrafi wkurzyć. Są też elementy zręcznościówki - niezbyt trudne zresztą. Będę się dalej czepiał - z tego, co wiem, gra przeznaczona jest dla młodych graczy, jednak sporo w niej elmentów wulgarnych i niesmacznych. Co prawda jest zabezpieczenie - blokada rodzicielska, ale nie zauważyłem, by wiele zmieniała. No i w końcu długość gry - gdyby nie wspomniane wcześniej "kwiatki" w postaci zagadek logicznych, grę ukończyłoby się w kilka wieczorów, a to stanowczo za mało, jak na przygodówkę, prawda?

Reasumując: cóż mogę powiedzieć - jeśli kochacie Ace Venturę, jego lekko przygłupawy humor i kreskówki - sięgnijcie po grę 7th Level, prawdopodobnie się nie zawiedziecie. Decyzję jak zawsze musieli będziecie podjąć sami.

6 PLUSY:
dźwięk + spolszczenie + fajna grafika
MINUSY:
czasem denny humor - krótka - niektóre zagadki

Oceny cząstkowe: Dźwięk - 8, Zagadki - 3, Grafika - 7, Długość - 4

autor: Korowiow

AZ18-19
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 67% [2 głosy]
Średnie Średnie 33% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]